Forum Forum Nieoficjalnej Strony Gminy Nowa Brzeźnica Strona Główna Forum Nieoficjalnej Strony Gminy Nowa Brzeźnica
www.nowabrzeznica.fora.pl
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Historia Prusicka
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Nieoficjalnej Strony Gminy Nowa Brzeźnica Strona Główna -> PRUSICKO
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Stasiex




Dołączył: 26 Lut 2009
Posty: 78
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Jastrzębie Zdrój / Prusicko

PostWysłany: Czw 10:35, 31 Gru 2015    Temat postu:

Przeglądając akty urodzeń ,małżeństw i zgonów parafii Nowa Brzeznica można dowiedzieć się dużo o mieszkańcach Prusicka Moczydeł , Rybaków , Rybaków Pustkowia , Puch wspomniane są też Mirosze i Mirosze Pustkowie ( domniemywać można że chodzi o Miroszowy) . Nie wszystkie akta mogłem rozczytać ze względu że są pisane w języku łacińskim rosyjskim dopiero dalsze akta są w języku polskim . Akta pisane po łacinie są trudne do poczytania , jeśli chodzi o akta w języku rosyjskim są pisane cyrlicą i podawany jest rok oraz miejscowość i imiona i nazwiska spisane są w języku rosyjskim i polskim . Na zakończenie danego roku (nie każdego) jest skorowidz nazwisk i imion oraz podany jest akt urodzenia . Dużo nazwisk które są w aktach urodzeń , zgonów czy małżeństw istnieje po dzień dzisiejszy w miejscowości Prusicko . Dużo nazwisk można znaleść także w aktach parafii Kruszyna a obecnie występują w Prusicku , jedynie nie ma akt z okresu kiedy istniała parafia w Prusicku na przełomie XVII-XVIII wieku . Przeszukując akta można znaleść swoich przodków którzy zamieszkiwali Prusicko jest to mozolna praca ale opłacalna ze względu na posiadanie wiedzy o swoich przodkach i powiązaniach rodzinnych . Akta urodzeń zaczynają się od roku 1631 do 1816 a akta małżeństw i zgonów od 1811 do 1818 akta zgonów od roku 1808 do 1925 akta małżeństw od roku 1595 do 1923 .Co do niektórych nazwisk trzeba szukać w aktach parafialnych parafii Kruszyna a nawet parafii Makowiska . W szczególności dotyczy to jak zostały zawierane małżeństwa , utartym zwyczajem było że panna młoda pochodziła z danej parafii więc z zasady odbywał się ślub w parafii gdzie była przypisana panna młoda jak również ochrzczona . Wyjątkiem było że rodzice przenieśli się do innej parafii i tam zamieszkiwali .

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wclan




Dołączył: 05 Sty 2016
Posty: 1
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 1:01, 05 Sty 2016    Temat postu:

Nie wiem czy jeszcze bywa tu Zenon z Prusicka - (byc moze przeglada forum jako niezalogowany uzytkownik) , gdyby jednak tak bylo to prosze o jakis znak zycia , moze byc na prv - mam kilka pytan.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Stasiex




Dołączył: 26 Lut 2009
Posty: 78
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Jastrzębie Zdrój / Prusicko

PostWysłany: Wto 17:20, 16 Lut 2016    Temat postu:

Przeglądając dalsze akta ksiąg metrykalnych Nowej Brzeznicy gdzie zostało zapisane w aktach mieszkańców Prusicka wymienionych z imienia i nazwiska oraz statusu posiadania ( rolnik , komornik , służący , majster kunsztu - murarskiego ciesielskiego )
Można wyczytać informacje o osobach jak na owe czasy zostało zapisane w aktach zgonu że jako osoba był to dziad żebrzący nieznany z imienia i nazwiska zmarł , potwierdzało zawsze dwóch świadków a także urodzenie dziecka potwierdzało dwóch świadków . Jeśli chodzi o nazwiska to można wywnioskować że nazwiska były najczęściej przypisane do danej miejscowości czytając te akta , najczęściej spotykane nazwiska w Prusicku to Wójcik , Cichoń , Włodarczyk ,Tomecki i jeszcze wiele innych. Nazwiska te istnieją do dzisiejszego dnia dopiero w czasie pózniejszym zaczynają się pojawiać nowe nazwiska które były zapisane w księgach innych parafii jak Kruszyna a nawet Makowiska pojawiają się w związku zawarcia małżeństwa a także migracją ludności za pracą a może innych przyczyn losowych . W XVIII w. małżeństwa , nie wszystkie były zawierane zgodnie z Kodeksem Napoleońskim co jest zapisane w akcie małżeńskim . Idąc tropem tych akt odkryłem wiele powiązań rodzinnych o których nie miałem świadomości o powiązaniach tak daleko idących sięgających do XVII w . Przeglądając akty zgonów zastanawiałem się jaka przyczyna byla że w tak krótkim okresie czasu było aż 25 zgonów w Prusicku t.j od 28-09 do 28-12 1852r. Idąc dalej w dokumentacji stan osobowy ludności w Prusicku na rok A.D.1860 był Prusicko-274,Moczydła-33,Rybaki-20,Puchy-8 osób.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Stasiex dnia Nie 11:14, 20 Mar 2016, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Stasiex




Dołączył: 26 Lut 2009
Posty: 78
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Jastrzębie Zdrój / Prusicko

PostWysłany: Sob 17:31, 02 Kwi 2016    Temat postu:

Nawiązując do poprzedniego postu ( może ktoś doszuka się krewnych ) pragnę przekazać akt urodzenia z 1820 roku.
Roku Tysiąc Osiemset dwudziestego dnia dwudziestego drugiego lutego o godzinie trzeciej po południu przed nami Proboszczem Brzeznickim sprawującym obowiązki Urzędnika Stanu Cywilnego gminy Brzeznica obwodu Piotrkowskiego, Województwa Kaliskiego stawił się Feliks Tomecki włościanin w Prusicku zamieszkały , liczący lat czterdzieści i okazał nam dziecie płci męskiej które się urodziło w domu jego pod numerem szesnastym na dniu dwudziestego drugiego lutego roku jako wyżej o godzinie pierwszej po południu oświadczając iż jest spłodzone z jego i Balbiny z Byków lat dwadzieścia i siedem miesięcy mającej . Jego małżonki i że życzeniem jego jest nadać mu imie Maciej . Po uczynieniu powyższego oświadczenia i okazaniu nam dziecięcia w przytomności Mikołaja Kwaska włościanina w Prusicku zamieszkałego liczącego lat czterdzieści , Piotra KLaryski mieszczanina w Nowej Brzeznicy zamieszkałego liczącego lat piędziesiąt i jeden .Akt niniejszy po przeczytaniu czegoż stanowiący przez nas tylko podpisany został bo drudzy pisać nie umieli.
Wybierając losowo akty niczym się nie sugerowałem . Następnym pdanym aktem slubu jest także przypadkowa
Tysiąc dziewięset dwudziestego pierwszego roku szóstego czerwca o godzinie siódme po południu zawarł związek małżeński Józef Stolarski urodzony dziewiątego marca tysiąc osiemset dziewiędziesiątego czwartego roku kawaler lat dwadzieścia i siedem syn Mateusza rolnika i żony jego Agnieszki z Cichoniów urodzony i zmieszkały w Prusicku przy rodzicach , z Bronisławą Karoń panną urodzoną dwudziestego ósmego stycznia tysiąc osiemset dziewiędziesiątego ósmego roku mającą lat dwadzieścia i trzy córka zmarłego Jana i żyjącej Franciszki z Klucznych urodzoną i zamieszkałą w Prusicku przy matce . Świadkami przy ślubie byli Wincenty Wójcik lat czterdzieści i Franciszek Warzecha lat czterdzieści .
Dla uzupełnienia podam akt zgonu wybrany losowo z wielu akt .
Działo się w Mieście Brzeznica dnia szesnastego lutego tysiąc osiemset sześdziesiątego piątego roku o godzinie dziesiątej rano . Stawił się Józef Broniszewski lat dwadzieścia i osiem i Maciej Tomecki lat piędziesiąt mający obaj rolnicy w Prusicku zamieszkali i oświadczyli że w dniu czternastego lutego roku bieżącego o godzinie dwunastej w południe we wsi Prusicko umarła Anastazja Broniszewska rok jeden i trzy miesiące mająca tam zamieszkała i urodzona córka Józefa i Zofii z Tomeckich małżonków Broniszewskich rolników w Prusicku zamieszkałych ,po przekonaniu się naocznym o zejściu Anastazji Broniszewskiej .Akt ten przeczytany sam podpisałem gdyż świadkowie pisać nie umieli.
Chcąc umieścić wszystkie akty urodzeń ,ślubow i zgonów w miejscowosci Prusicko naprawdę by zabrakło czasu ponieważ akty urodzeń mieszczą się w przedziale lat 1631 - 1908 , a akty małżeństw w rocznikach 1737 - 1923 , akty zgonów w rocznikach 1751 - 1925 ,do tego jeszcze trzeba uwzględnić parafie Dworszowice , Kruszyna , Jedlno , Makowiska a jeśli chciałby szukać poza tym dalej nawet trzeba szukać w aktach w Częstochowa parafia Św. Barbara czy parafia Św. Zygmunt naprawdę życzę cierpliwości i powodzenia .


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Stasiex dnia Sob 17:50, 02 Kwi 2016, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Stasiex




Dołączył: 26 Lut 2009
Posty: 78
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Jastrzębie Zdrój / Prusicko

PostWysłany: Sob 19:21, 24 Wrz 2016    Temat postu:

Przeglądając podział gminy Brzeznica na gromady i zgodnie z rozporządzeniem wojewody łódzkiego z dn. 28-09-1933 , po wysłuchaniu rad gmin i wydziału powiatowego na podstawie art. 107 ustawy z dn. 23-03-1933r o częściowej zmianie samorządu terytorialnego postanawia zgodnie z Dz,U do miejscowości Prusicko jako gromady przyłączyć : Wólke Prusicką , folwark Prusicko , leśnictwo Janów , przysiółek Klekoty , przysiółek Moczydła , przysiółek Miroszowy , przysiółek Puchy i Rybaki. Powracając do XVI w. tzw pańszczyzny chłopie mógł być posiadaczem ziemi a tylko jej użytkownikiem , chłopi mieli zakaz opuszczania wsi za jednym wyjątkiem że tylko jeden członek rodziny mógł opuścić wieś lub zmienić wieś albo udać się na naukę zawodu (tzw terminu) w ciągu jednego roku . Gdyż podlegali sądom swego Pana i byli zobowiązani odpracowywać pańszczyznę i uiszczać daninę w naturze lub opłaty . W XVI w gospodarstwo chłopa miało areał ok pół łana a w XVII w ok. cwierć łana . W drugiej połowie XVII w powstawały tzw. gospodarstwa karłowate . XVIII w panowie sprzedawali chłopów lub zostawiali chłopów bez ziemi (sprzedaż chłopów) . Opornych karano rózgami a nawet smiercią.Łan był nazywany też włóką Dla przybliżenia podam że łan mniejszy to =ok 30 mórg tj. ok. 17,955 ha . a łan większy to = 48 mórg tj. 24,2 ha. Można wyciągnąć wnioski dlaczego tzw kaganek oświaty wśród społeczności chłopskiej był tak trudno dostępny i w owym czasie panował analfabetyzm wśród społeczności chłopskiej .

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Stasiex




Dołączył: 26 Lut 2009
Posty: 78
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Jastrzębie Zdrój / Prusicko

PostWysłany: Wto 16:35, 27 Wrz 2016    Temat postu:

Teraz trochę danych atmosferycznych dotyczących temperatur i opadów miejscowości wsi Prusicko:
Styczeń:
średnia temperatura maksymalna + 1 średnia temperatura minimalna – 4
najwyższa temperatura + 13 w 1990r. Najniższa temperatura -27 w 1987r.
Opad średni 3,1 cm.
Luty:
średnia temperatura maksymalna + 2 średnia temperatura minimalna – 4
najwyższa temperatura + 18 w 1990r. najniższa temperatura minimalna – 24 w 1985r.
Opad średni 3,1 cm.
Marzec:
średnia temperatura maksymalna + 7 średnia temperatura minimalna – 1
najwyższa temperatura + 22 w 1990r. Średnia temperatura minimalna – 17 w1987r.
Opad średni 3,7 cm
Kwiecień:
średnia temperatura maksymalna + 14 średnia temperatura minimalna + 4
najwyższa temperatura + 30 w2012r. najniższa temperatura minimalna – 6 w 2012r.
Opad średni 3,6 cm.
Maj:
średnia temperatura maksymalna + 19 średnia temperatura minimalna + 9
najwyższa temperatura +32 w2005r. najniższa temperatura – 2 w 2011r.
Opad średni 6,5 cm.
Czerwiec:
średnia temperatura maksymalna + 22 średnia temperatura minimal.+12
najwyższa temperatura +36 w 2000r. najniższa temperatura +1 w1989r.
Opad średni 7,8 cm.
Lipiec:
średnia temperatura maksymalna +24 średnia temperatura minimalna +14
najwyższa temperatura +36 1994r. najniższa temperatura +1 w1989r.
Opad średni 8,7 cm.
Sierpień:
średnia temperatura maksymalna +24 średnia temperatura minimalna +13
najwyższa temperatura +37 w 2013r. najniższa temperatura +1 w 1995r.
Opad średni 5,6 cm.
Wrzesień:
średnia temperatura maksymalna +18 średnia temperatura minimalna +9
najwyższa temperatura +31 w 2011r. najniższa temperatura +9 w 2007r.
Opad średni 5,4 cm.
Pazdziernik:
średnia temperatura maksymalna + 13 średnia temperatura minimalna + 5
najwyższa temperatura +26 w2001r. najniższa temperatura – 11 w 1997r.
Opad średni 4 cm.
Listopad:
średnia temperatura maksymalna + 6 średnia temperatura minimalna + 1
najwyższa temperatura + 20 w 2008r. najniższa temperatura - 13 w 1993r.
Opad średni 4,2cm.
Grudzień:
średnia temperatura maksymalna + 2 średnia temperatura minimalna - 3
najwyższa temperatura + 16 w 1989r. najniższa temperatura – 21 w 1996r.
Opad średni 3,4cm

Zawarte dane opiewają od roku 1987 do 2016 roku


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Stasiex




Dołączył: 26 Lut 2009
Posty: 78
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Jastrzębie Zdrój / Prusicko

PostWysłany: Wto 16:51, 27 Wrz 2016    Temat postu:

[link widoczny dla zalogowanych]
jest to link do metryk które obejmują akty urodzeń , ślubów i zgonów Prusicka i innych miejscowości


Post został pochwalony 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Stasiex




Dołączył: 26 Lut 2009
Posty: 78
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Jastrzębie Zdrój / Prusicko

PostWysłany: Wto 18:31, 04 Paź 2016    Temat postu:

Zastanawiając się nad zabudową osady Prusicko w XV wieku czy była to wieś w tym okresie leśno – łanowa , zakładana na prawie niemieckim . Forma takiej zabudowy stosowano od XV wieku . Każda zagroda została wybudowana na wykarczowanym łanie z dostępem do drogi głównej.Możliwe że forma zabudowy zagród był w innej formie , czego w obecnym czasie nie da się ustalić . Zabudowa zagród mogła mieć inną formę , wzmianki o wsi Prusicko sięgają drugiej połowy XIV wieku gdy wieś była w posiadaniu Wierusz i Lutolda z Kąt a w XV wieku została kupiona przez Hińcze z Rogowa . Możliwe że zabudowa była formą określana jako Rzędówka , taka zabudowa była stosowana wzdłuż drogi po jednej stronie . W XVI wieku zaczęto stosować formę zabudowy jako Szeregówka wskutek reorganizacji dóbr królewskich z łanowymi związane z układem pól wzdłuż prostej drogi . Mogły też być inne formy zabudowy zagród , możliwe że gdzieś w aktach zlegających w archiwach jest wzmianka co do formy zabudowy osady a w pózniejszym czasie wsi Prusicko , w chwili obecnej można przyjąć że zabudowa miejscowości Prusicko przyjęła formę zabudowy jako Wielodrużnica jest to forma zabudowy zwartej lub luzniej wzdłuż kilku ciągu dróg miejscowości co do formy zapisu nazwy osady lub wsi Prusicko były przyjmowane inne nazwy miejscowości w dokumentach pisanych , nazwa z biegiem czasu ulegała przekształceniu , dla przykładu Prezisko czy Pusacko w obecnej chwili Prusicko . Przeglądając nazwy miast wsi na terytorium polski nie spotkałem drugiej nazwy Prusicko w wykazach nazw miast i wsi nazwa wsi jest jedyna w granicach terytorium polski

Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Stasiex dnia Śro 10:26, 05 Paź 2016, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Stasiex




Dołączył: 26 Lut 2009
Posty: 78
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Jastrzębie Zdrój / Prusicko

PostWysłany: Pią 17:29, 04 Lis 2016    Temat postu:

Będąc na cmentarzu w Prusicku zastanawiałem się jak powstał miejscowy cmentarz.
Postanowiłem poszukać mogił po datach pochówku ,po dłuższych poszukiwaniach udało mi się ustalić że 4 mogiły najstarsze z roku 1942 oraz mogiłę dziecka które zmarło w wieku lat 7 .
Jeśli chodzi o 4 mogiły to znajdują się przy krzyżu po prawej stronie idąc od bramy głównej a dziecka po lewej stronie . Rozpoznając teren cmentarza wywnioskowałem że dalsze pochówki odbywały się w dowolnie wybranym miejscu , w pózniejszym czasie zaczęto stosować że mogiły zostały formowane w rzędach jak to jest w obecnym stanie .
Co skłoniło mieszkańców Prusicka do założenia cmentarza w 1942 r. kiedy trwała II wojna światowa , przecież w tamtym czasie Prusicko należało do parafii Nowa Brzeznica i mieszkańcy byli grzebani na tamtejszym cmentarzu .
W rozmowach ze starszymi mieszkańcami cóż się okazało że ze względu na podział kraju na tzw. Kraj Warty i Generalne Gubernatorstwo . Z chwilą wydania dekretu przez Hitlera z dn. 12-10-1939 r. a obowiązującym od dn .26-10-1939 r. Prusicko zostało oddzielone granicą do parafii Nowa Brzeznica . Mieszkańcy Prusicka automatycznie mieli utrudniony dostęp do cmentarza parafialnego w Nowej Brzeznicy . W związku z tym mieszkańcy Prusicka zmuszeni byli swoich zmarłych grzebać na cmentarzu w Cykarzewie do czasu utworzenia miejscowego cmentarza . Dzięki staraniom Kurii i mieszkańcom ze względu na niedogodności po uzyskaniu stosownych pozwoleń wyznaczono teren cmentarza na terenach będących współwłasnością wszystkich mieszkańców Prusicka zwanym żabiniec ( nazwa miejscowa) . Pierwszy pochówek na cmentarzu odbył się w 5-09-1942 r i w 1942 odbyły jeszcze 3 pogrzeby i pogrzeb dziecka w wieku 7 lat .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Stasiex




Dołączył: 26 Lut 2009
Posty: 78
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Jastrzębie Zdrój / Prusicko

PostWysłany: Pon 17:14, 14 Lis 2016    Temat postu:

Przeglądając mapę + - 1850 roku oraz usytuowanie Prusicka na tej mapie rejonu dzisiejsza rolewnia gazu (kaflarnia) dość szczegółowo jest oznaczenie budynków w tym rejonie z zaznaczeniem strugi przepływającej obok dawnej leśniczówki i zaznaczonymi oczkami wodnymi od strony bielawin(nazwa miejscowa) Jeśli chodzi o dojazd do tz. czworaków zabudowania za strugą opisywane wcześniej które spłoneły w 1939 r. to były z dwóch stron od strony przysiółka Moczydła

Pustkowie , droga jest oznakowana nad rzeką Wartą przez ( kołki , leśne łączki , żółtą górę i spotkałem się z nową nazwą młyn Piła (najprawdopodobniej w tym miejscu był wybudowany młyn ) poprzez strugę do czworaków . Druga droga jest zaznaczona obok starej kafarni (na mapie oznaczona jako owczarnia) przez strugę ( kładka gdzie był skrót na stację PKP) do czworaków. Droga na wysokości kapliczki św. Antoniego rozgałęziała się i prowadziła w kierunku miejscowości Kuznica a następnie następne rozdroże w niedalekiej odległości było w kierunku miejscowości Gojść Pustkowie , Almierz i dalej droga biegła w kierunku Stara Brzeznica . Nieraz zastanawiałem się dlaczego w aktach zgonu mieszkańca Prusicko zostało zapisane owczarz . Dopiero teraz zaczyna się to wszystko układać w całość że jak była owczarnia to ktoś zajmował się wypasem i opieką tych owiec . Wynika też że kaflarnia dopiero w pózniejszym czasie została przekształcona z owczarni nna zakład produkujący kafle i trudnił się ich wypalaniem.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Stasiex dnia Nie 11:01, 05 Mar 2017, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Stasiex




Dołączył: 26 Lut 2009
Posty: 78
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Jastrzębie Zdrój / Prusicko

PostWysłany: Śro 20:06, 18 Sty 2017    Temat postu:

Budynek kaflarni przed rokiem 1910 był zaadoptowany jako owczarnia ( na mapach oznaczony jako zwierzyniec ) . Następnie został zaadaptowany na fabrykę kafli i wyrobów ceramicznych w Prusicku .Fabrykę otwarli i uruchomili w dn. 1-08-1910 L. Nieprzecki i F. Fedorowicz , właściciele przedsiębiorstwa pod nazwą Fabryka Kafli i Wyrobów Ceramicznych w Mstowie i Prusicku , o zaistniałym fakcie o otwarciu fabryki postanowiono dać ogłoszenie w gazecie Goniec Częstochowski Nr.60 z dnia 30-08-1910r. na str. 3 Po otwarciu fabryki zostały zatrudnione osoby ;
Baryś Józef s. Aleksego i Julianny
Ziaja Józef s. Wojciecha i Józefy
Zych Franciszek s. Macieja i Katarzyny ( mistrz kaflarski )
Majkowski Zygmunt s. Feliksa iCecylii
Budynek kaflarni w 1910 r. posiadł dach dwuspadowy i był budynkiem murowanym o długości 54 m. i szerokości 12 m. Zatrudnieni kaflarze zamieszkiwali w zabudowaniach folwarcznych w prusicku . Po 25-09-1947 na podstawie dekretu z 12-12 1944 r. skarb państwa przejął majątek Prusicko stawy rybne , kaflarnie , i część lasów około 2601,9700 ha . Po 1898 r. stawy rybne i budynek po byłej kaflarni pozostaje w własności prywatnej. Mam prośbę o przetłumaczenie jeśli ktoś zna łacine.
Approbatio Fuda Tionis ad Capellam publicam in Villa Prusicko .


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Stasiex dnia Wto 16:28, 24 Sty 2017, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Stasiex




Dołączył: 26 Lut 2009
Posty: 78
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Jastrzębie Zdrój / Prusicko

PostWysłany: Czw 12:36, 02 Mar 2017    Temat postu:

Na polecenie Oficjała Wieluńskiego jako wizytatora dekanatu brzeznicko - krzepickiego kanonika Chrzanowskiego postanowiono przeprowadzić wizytację kościoła i kaplic w parafii Brzeznica . W dniu 17 - 10 - 1810 r o godzinie 4 po południu wizytatorzy przyjechali na Moczydła przysiółka Prusicko , a że kaplica była zamknięta nie mogli wejść do środka celem przeprowadzenia wizytacji , po zasięgnięciu języka kto ma klucze zwrócili się do niejakiego Marka Włodarczyka który mieszkał na Moczydłach nieopodal kaplicy celem otwarcia kaplicy ,co też uczyniono . Po wejściu do środka dokonali przeglądu kaplicy i stwierdzono że stan jest zły co do wyglądu takiego miejsca jak kaplica w której odprawiane są msze św. . Stwierdzono bowiem że protatet (kamień ) na którym jest odprawiana msza św. na wielkim ołtarzu jest potłuczony i niezapieczętowany , sukienka na obrazie św. Barbary przypięta niedbale a firanki z atłasu karmazynowego zniszczone , ponadto dwa ornaty nie są zdatne do użytku , zbutwiałe korporały oraz dwie ampułki a przez dach leje się woda do środka . Przez okres lat pięciu nie były odprawiane msze , a także nie był odprowadzany fundusz feudalny na msze św w kwocie 200 zł. rocznie przez miejscowego dziedzica dóbr Prusicko .Postanowiono skasować ołtarz z kamienia ,ornaty , pastorały i sukienkę z obrazu zabezpieczono . Wszystkiego dokonano w obecności wizytatorów i proboszcza parafii Brzeznica ks. Muzolfa. Dowiedziawszy się o wizytacji w kaplicy J.W P. Morzkowski uwczesny dziedzic dóbr wsi Prusicko postanowił złożyć skargę na ks. Muzolfa do profektury radomskiej.
Dnia 17-10-1810 roku o godzinie 4 po południu przyjechało 4 nieznajomych czarno ubranych podług świadectwa kościelnego w dobrym humorze będącym ludzi kościoła filialnego na Moczydłach do Prusicka należnych i kazawszy bez opowiedzenia się wójtowi i dworowi otworzyć kościół kazali odsunąć zasłonę na wielkim ołtarzu , potem wszedłszy na ołtarz obdarli z sukienki obraz sw. Barbary i tę sukienkę zabrali , stół kamienny w ołtarzu potłukli a potem udali się do zakrystii i dwa ornaty tam będące rozdarli . Z początku myślałem że taki postępek albo jacyś Najezcy albo Kacerze ( określano w XV wieku innowierców ) dopełnili . Lecz dowiedziawszy się iż między nieznajomymi osobami J.X. Muzolf proboszcz Brzeznicki znajdował się upraszam Prz. Podprefektury aby ten explikacji wezwany został , co go powiodło do tak gwałtownego postępku i kto był więcej tego uczestnikiem . Zgoła Prz. Podprofektura raczyła wyidaguować to wszystko , co w tej mierze za potrzebne osądzi w Prusicku .podpis J.W.P.Morzkowski .
W związku z zaistniałą sytuacją wizytacji kaplicy na Moczydłach przysiółka Prusicko wezwano ks. Muzolfa proboszcza brzeznickiego do profektury celem wyjaśnienia powyższego zajścia z dn 17-10-1810 roku . Wyjaśnienia ks. Muzolf 10-11-1810 roku , co do 4 osob - wierzyć temu nie mogę ażeby ci ludzie nie mieli być znajomymi ,bo owieczki znają swojego pasterza , tylko kozły dzikie krnąbrne i przewrotne znać go nie chcą . Co do otwarcia kaplicy - jest to prawda bo musieli mieć prawo od wyższej zwierzchności sobie nadanej .Lecz nie mogli uczynić bez rekwizycji dworu ks. Muzolf powiedział że ti jest fałsz i że jego forczpam woził list do P. Morzkowskiego i że zostali powiadomieni za podpisem sołtys Błażej Majdak oraz ławnik z Prusicka Franciszek Kluczny. Jeśli chodzi o sukienkę z obrazu św. Barbary to zeznał sukienka została zdjęta ( bo ta była przypięta jak fartuszek i kielnia u tego co nie umie mularstwa) , zabrawszy ją ze sobą złożono w bezpiecznym miejscu aby nie zginęła w pustej kaplicy , stół kamienny (ołtarz) był potłuczony . Po udaniu się do zakrystii znalezione dwa ornaty nie nadające się do użytku bo były zbutwiałe i podarte .
List J.X.Siemienskiego audytora prefektury Kaliskiej według ks. Muzolfa
Pismem z dnia 24-12-r.p. po dokładny zapoznaniu się o zadrożnościach popełnionych przez ks. Muzolfa proboszcza brzeznickiego , w celu ukarania udałem się do akt wizyty kościoła parafialnego w Brzeznicy i kaplic pod tą farą będących ,odprawionej wizytacji przez ks. kanonika Chrzanowskiego Oficjała wieluńskiego , o wizytacji parafianie wiedzieli co stwierdzili podpisem o,wizytacja która odbyła się w obecności wizytatora z swoim sekretarzem ks. Muzolfem jako proboszczem i wikarym .Zostało stwierdzone że nie było żadnego najazdu ani najścia a tylko było wykonywane obowiązku w związku z wizytacją kaplicy na Moczydłach przysiółka Prusicko .
Można domniemywać że po odbytej wizytacji dach został naprawiony na kaplicy . Kaplica została rozebrana dopiero w1866 roku . elementy drewniane z rozebranej kaplicy na Moczydłach przysiółka Prusicko na pewno zostały wykorzystane do wybudowania innej budowli sakralnej w parafii ze względu że kaplica była zbudowana z drewna modrzewiowego .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Stasiex




Dołączył: 26 Lut 2009
Posty: 78
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Jastrzębie Zdrój / Prusicko

PostWysłany: Pią 17:42, 03 Mar 2017    Temat postu:

Opis wizytacji kaplicy na Moczydłach przysiółka Prusicko w 1810r.
Wieś Prusicko
W tej wsi jest kaplica publiczna należąca do kościoła parafialnego w Brzeznicy , leży w dekanacie brzeznickim w oficjale generalnym łowickim powiecie radomszczańskim departamętu kaliskiego .
Fundatorem był J.W.P. Starosta Ostrzeszowski Wojciech Męciński w roku 1747. ( lokacja kaplicy znajduje się dokumentach parfi Brzeznica zapisana w języku łacińskim w latach 1741-1819 )
J.W.P.starosta ostrzewski Wojciech Męciński zapisuje kwotę 200 złotych w roku 1747 r. na poczet mszy w kaplicy.
Stan kościoła materialny zewnętrzny
1. Kaplica drewniana potrzebująca reperacji , dach z gontów jest zły cały potrzebuje reperacji
2. Benedyfikowana w 1747 roku przez arcb. księdza Ignacego Kozierowskiego i proboszcza parafi Brzeznica . Pozwolenie Benedifikowania znajduje się w dokumentach kościoła brzeznickiego i że jest benedifikowana zaświadcza się że kaplica jest pod tyułem św. Barbary zapisana
3. Kaplica przymurowań żadnych nie ma
4. Dzwonnicy nie ma
5. Kazalnicy nie ma
6. Ogrodzenie cmentarza całkiem zepsute , brakuje słupów i dylów
7. Domy w dość dalekiej odległości od kaplicy
8. Fundusze na poprawę kaplicy żadne
Stan kaplicy wewnętrzny
1. Drzwi dwoje:
-jedne drzwi wielkie od południa zamykane na zamek dość dobry
2. Podłoga nadwyrężona
- podbitka dobra ale wszędzie zacieka
3. Okucie - pięć krat żelaznych nie mają
4. Ołtarzy trzy
- jeden jest wielki pod tytułem św. Barbary
- drugi pod tytułem Pana Jezusa z boku
-trzeci ołtarz pod tytułem Matki Bolejącej
5. Grobów ( sklepów ) do chowania nie ma
6. Zakrystia jest obok wielkiego ołtarza , drzwi do niej dobrze zamknięte na zamek
- okna wychodzą na zachód dobrze naświetlają i prętami żelaznymi opatrzone
Sprzęt i ruchomości kaplicy
1. Złota i srebra - nie ma
2. Mosiądz - opal
3. Miedz - kociołek miedziany
4. Cyna - lampa blaszana wisząca jedna
- lichtarzy para jedna
5. Żelazo - zamków dwa - przy zachrysti jeden
- przy drzwiach bocznych drugi
6. Drewno - ambona nie ma
- konfesionał jeden
- ławek na kościele sześć , siódma naprzeciwko zachrysti
- lichtarze drewniane większe trzy pary
- lichtarze mniejsze trzy pary
- szafa jedna zepsuta bez szuflad
- krzyż w zachrysti jeden
Ornaty
1. Ornat - kolor biały
-ornat stary zepsuty z materii staroświeckiej u którego kolumna była wyszywana w kwiaty
2.Ornat - kolor czerwony
- ornat stary zepsuty z materii staroświeckiej nie zdatny do użycia
Antepedium
Firanek trzy pary
- jedne na obrazie św. Barbary z atłasu karmazynowego
- drugie rąbkowe wyszywane
- trzecie na obrazie Matki Bolesnej - muślinowe
- korali na obrazie św. Barbary nici jedenaście
- chorągiewek małych sześć
- obrazów różnych sztuk piętnaście
Bielizna
- Alby nie ma
- Komeżki nie ma
- Korporały dwa zbutwiałe
- jeden obrus stołowy przecinany z koleńskiego płutna
- z koronkami dwie sztuki
- z grubego płutna sztuk pięć
Księgi kościelne
1. Mszał jeden
2. Metryki
- chrztów - ślubów - umarłych nie ma , znajdują się w parafii Brzeznica
3. Rejestr dusz parafii nie ma znajdują się w parafii Brzeznica
4. Księgi urządzeń i procentów nie ma znajdują się w parafii Brzeznica
5. Biblioteki nie ma
Instrumenty muzyczne
Żadnych instrumentów muzycznych nie ma
Dochodów na zachrystie nie ma
W dalszej części dokumentów parafii Brzeznica zostało zapisane że;
wieś Prusicko od roku 1747 ta kaplica stoi zupełnie pusta i podłóg Dekretu J.Ex. arcybiskupa Raczyńskiego do dnia 20-12-1816 r. powinna kaplica być rozebrana , żadne nabożeństwa nigdy w niej się nie odprawiały i też od czasu zapadłego Dekretu fundowania tej kaplicy od ś.p. J.W. Wojciecha Męcińskiego niegdyś dziedzica dóbr wsi Prusicko pod tytułem św. Barbary w 1747 roku.
W tym czasie wieś Prusicko była zapisana jako wieś szlachecka i dobra należały do J.W. Ignacego Morzkowskiego , a poza tym do tegoż dziedzica nzleżały , wieś Wólka ,Kuznica ,Pustkowie Gojsc ,Puchy , Ważne Młyny.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Stasiex dnia Pon 12:32, 06 Mar 2017, w całości zmieniany 5 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Stasiex




Dołączył: 26 Lut 2009
Posty: 78
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Jastrzębie Zdrój / Prusicko

PostWysłany: Śro 18:21, 08 Mar 2017    Temat postu:

Z dokumentów wynika że wokół kaplicy znajdującej się na przysiółku Moczydła przynależnych do wsi Prusicko znajdował się cmentarz grzebalny , nie udało się ustalić do którego roku istniał. Wynika z dokumentów że kaplica była zaniedbana , została sprzedana za kwotę 40 rubli (odnotowane zapisie dokumentów 1810 - 1893 a w latach 1818 - 1883 podana jest kwota 43 rubli i 40 kopiejek) kto kupił nie zostało zapisane . Z opisu wizytacji w1810 roku wynika że mur wokół cmentarza był zniszczony nie było bramy ani furtek . Postanowiono naprawić mur wokół cmentarza z funduszu pokładnego w 1871 roku . W 1878 roku dokotwiczono (zamontowano ) bramę i furtki , wybudowano też cztery kapliczki w narożach cmentarza pokryto blachą cynkową . Bramy i trzy furtki żelazne zostały zapłacone z funduszu parafialnego .
Całość wykonanych robót została wyceniona i zaplacona w kwocie 207 rubli 62 i 1/2 kopiejek . Więcej nie znalazłem w tym temacie , na temat kaplicy św. Barbary na Moczydłach przysiółku Prusicka .


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Stasiex dnia Pią 16:03, 10 Mar 2017, w całości zmieniany 5 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Stasiex




Dołączył: 26 Lut 2009
Posty: 78
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Jastrzębie Zdrój / Prusicko

PostWysłany: Śro 8:04, 12 Kwi 2017    Temat postu:

Teza : Cmentarz w Prusicku mógł powstać w XVI wieku w obrębie kaplicy na przsiułku Moczydła Pustkowie , po wybudowaniu kaplicy przez ówczesnego właściciela dóbr Prusicko hr. Męcinskiego było to wielkim udogodnieniem dla mieszkańców . Pochówki zmarłych przed tym okresem musiały być dokonywane w odległej ok. 9 km. Brzeznicy na tamtejszym cmentarzu parafialnym . Przy tak dużej ilości zmarłych co wykazane jest w aktach parafialnych zgonów a w szczególności dzieci ,smiertelność wynosiła ok. 40% , jest to pewien problem z ceremoniałem pogrzebowym dla rodziny . Cmentarz mógł powstać zaraz po konsekrowaniu kaplicy t.j. 1747r. Możliwe że został założony kilka lat pózniej co do tej informacji nie ma żadnych zapisów o założeniu miejsca grzebalnego zmarłych w Prusicku przy kaplicy na Moczydłach Pustkowiu . W tym czasie t.j.ok.1810 roku właścicielem dóbr Prusicko był Morzkowski . Nie ma także zapisu jak długo istniał , jest w zapisach dokumentów parafialnych że w roku 1810 podczas wizytacji kaplicy zapisane jest że : cmentarz jest zaniedbany i mur pozostaje do naprawy oraz brama i furtki co też postanowiono uczynić , kaplica w tym czasie była zaniedbana . Został wydany nakaz rozbiórki kaplicy , została rozebrana w 1866 r. a w zamian postawiono kapliczkę na miejscu kaplicy pod wezwaniem św. Barbary , z dokumentów kościelnych wynika że od 1863 roku do1869 roku był pobierany fundusz pokładny co dało kwotę 92 ruble i 20 kopiejek a składka od parafian kwota wynosiła 127 rubli i 69 kopiejek , jak długo jeszcze po roku 1878 istniał jeszcze cmentarz na Moczydłach przy kościele ( montaż bramy i furtek na cmentarzu ) jest to ostatnia wzmianka i żadnych wzmianek nie ma w dokumentach parafii Brzeznica co do dalszego istnienia tegoż cmentarza po 1878 roku na Moczydłach Pustkowiu .Jak potoczyły się dalsze losy cmentarza przy kaplicy Św. Barbary na Moczydłach przysiólka Prusicko i od kiedy znów grzebano zmarłych na cmentarzu parafii Brzeznica i do kiedy pozostaje w dalszym ciągu niewiadomą .

Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Stasiex dnia Śro 8:10, 12 Kwi 2017, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Nieoficjalnej Strony Gminy Nowa Brzeźnica Strona Główna -> PRUSICKO Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Następny
Strona 8 z 9

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin